wtorek, 8 grudnia 2020

Tradycja i kreatywność mogą iść w parze - konkurs plastyczno-literacki w Lutyni Dolnej rozstrzygnięty

 


"Co by było gdyby…" to dobra kreatywna zabawa. Co by było, gdyby zastosowało się ją jako urozmaicenie osiągania celów nauki szkolnej? O tym postanowiono się przekonać w Szkole Podstawowej z Polskim Językiem Nauczania w Lutyni Dolnej.

Pomysł narodził się podczas nauki zdalnej: konkurs Legendy Polskie dla uczniów z wszystkich klas szkoły podstawowej w Lutyni Dolnej oraz szkoły w Orłowej. Dzieci z najmłodszych klas zazwyczaj lubią legendy, ale w szkole głównie sięga się do tych o najbardziej znanych i znaczących miejscach - "O Smoku Wawelskim" z Krakowa czy "Warszawskiej Syrence". Dlatego w regulaminie konkursu ogłoszonym na szkolnym blogu podano źródło licznego zbioru polskich legend i zaproponowano cenne nagrody za zmianę zakończenia - co by było gdyby szewczyk podjął inną decyzję? Gdyby jego plan potoczył się całkiem inaczej? Na tego typu przypuszczenie odpowiedź mieli znaleźć chętni uczniowie klas 1-9, podając ją w formie plastycznej lub literackiej: jako e-book lub audiobook. Nie było ważne, którą legendę weźmie się na warsztat - liczyła się oryginalność, kreatywność i oprawa. Poprzez dobrą zabawę oraz wkład własnej pracy, uczestnicy mieli okazję pogłębić wiedzę o polskiej kulturze, polskich legendach i rzecz jasna - doskonalić język polski. To jednak nie wszystko – dla organizatorów liczyła się także radość obdarowywania i bycia zwycięzcą odbierającym nagrodę - a te nie były byle jakie, bo to m.in.: tablety graficzne, mikrofon z reproduktorem, głośniki, słuchawki, gry planszowe czy książki.

Forma konkursu plastyczno-literackiego udowodniła, że można zachęcić zarówno do sięgnięcia po mniej znane treści, jak do tworzenia własnych, nowych. Trzeba tylko zapewnić dobrą zabawę i odpowiednią motywację w postaci docenienia pracy.

Gratulujemy sukcesu wszystkim laureatom konkursu oraz dziękujemy Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" za wsparcie finansowe projektu.

 

W konkursie plastycznym nagrodzono 4 uczniów:

Kategoria Kl. 1-3:

1.     Miejsce – Magda, Monika Suchanek (Lutynia Dolna)

 
autor: Magda Suchanek

Smok Wawelski

Smok Wawelski zamieszkiwał jamę pod wzgórzem w Krakowie i wszyscy mieszkańcy się go bali, bo podobno zjadał bydło i ludzi. Ale gdyby był roślinożercą, to zjadłby wszystkie owoce i warzywa z królestwa i nie był wcale groźny.


 
autor: Monika Suchanek

Lech, Czech i Rus

Gdy Lech szukał miejsca dla swego ludu, zobaczył lecącego orła. To był znak. 

A gdyby orzeł był zielony, to czy godło polskie byłoby dzisiaj zielono-czerwone?


2.     Miejsce – Sebastian Polinek (Lutynia Dolna)

 
autor: Sebastian Polínek

Legenda o Janosiku
Jak by sobie poradził Janosik z postawą Minecraft? Chyba bardzo dobrze, ponieważ i Stev (minecraft) bardzo lubi składać domki, to chyba by mieli gdzie zamieszkać, pomagać ludziom i zwierzętom.

3.     Miejsce – Karolina Czudek (Orłowa)

 

 
autor: Karolina Czudek

Smok Wawelski

Dawno temu w Krakowie, za czasów króla Kraka, sielankowe życie mieszkańców zakłócił groźny smok. Zamieszkał w grocie na Wawelu i pożerał bydło.

Wszelcy śmiałkowie starali się pokonać potwora, lecz ogień, którym zionął z paszczy, wraz z pancerzem sprawiły, że stał się niezwyciężoną bestią.

Dopiero spryt i podstęp młodego szewczyka Skuby zdołał uratować Kraków.

Zrobił on bowiem kukłę owcy wypełnioną siarką i potajemnie umieścił przed jamą.

Smok Wawelski po spałaszowaniu przynęty zaczął płonąć od środka i gasił ogień wodą z pobliskiej Wisły tak długo aż pękł.

Król Krak w nagrodę za bohaterski skutek oddał rękę swej córy Wandy Skubie.

Podarkiem weselnym dla panny młodej stały się buty ze smoczej skóry własnoręcznie wykonane szewczykiem.

Tak oto bystry umysł  okazał się mocniejszą bronią od mieczy, toporów, kuszy i włóczni a Kraków stał się legendarnym grodem.


W konkursie na najlepsze słuchowisko nagrodzono zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych:

Kategoria 1-3 kl. – 1. Miejsce - Viktoria Kuznikova (Orłowa)

Kategoria 4-6 kl. – 1. Miejsce – Ema Opioł (Orłowa)

Kategoria 7-9 kl. – 1. Miejsce – Elżbieta Macura (Lutynia Dolna)

Daniel Adamčík (Lutynia Dolna) otrzymał wyróżnienie

 

Słuchowisko Eli Macury poniżej
 

Konkurs tworzenia e-booka:

Kategoria 4-6 kl. – 1. Miejsce – Barbara Szeliga (Lutynia Dolna)

Link do e-booka Barbary Szeligi 

https://drive.google.com/file/d/1CQf_IXNuAFPLk9WYlktiHE7fT8XbUSm8/view?usp=sharing


Kategoria 7-9 kl. – 1. Miejsce – Szczepanka Szpernolova (Lutynia Dolna)

Marcel Pollich (Orłowa) oraz Wit Niemand (Lutynia Dolna) otrzymali wyróżnienie

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza