czwartek, 26 marca 2020

Nauka i zabawa z QR kodami


Wszyscy na pewno już znamy „zbiory rozsypanych czarnych kwadracików”, z którymi stykamy się m.in. w sklepach czy na bilboardach. To wszechobecne kody QR, które są stosowane i znane głównie w branży reklamowej. Mechanizm ich działania podobny jest do kodów kreskowych w sklepach. 



Kod QR zawiera zaszyfrowaną informację, którą można odczytać za pomocą tabletu bądź smartfonu z wgraną aplikacją czytnika kodów QR. Wystarczy go tylko „namierzyć” aparatem telefonu i zeskanować. QR kody dają jednak i więcej możliwości ich wykorzystania.  Z powodzeniem można zastosować je również w edukacji szkolnej. Uczniowie klas 6-9 mieli okazję zmierzyć się z nimi podczas „Dnia Języków Obcych”, gdy za ich pomocą aktywnie rozwiązywali zadania, zagadki, rebusy, a także odpowiadali na pytania dotyczące kultury i geografii krajów niemieckojęzycznych, w tym głównie Niemiec. Zanim jednak uczniowie zaczęli zabawę, kartki z kodami QR zostały rozmieszczone w klasie i na korytarzu szkolnym, zaś uczniowie podzieleni zostali na kilka grup 4- osobowych. Wybrane osoby z grupy szukały kodu, skanowały (za pomocą telefonu) go i dostarczały zadanie swojej grupie. Za prawidłowo rozwiązane zadania przyznawane były punkty. Także pojawia się tutaj dodatkowy aspekt – praca grupowa i rywalizacja międzygrupowa. Aktywne działanie zespołowe i zdrowa rywalizacja a więc różnego rodzaju gry to efektywne i efektowne narzędzie do zastosowania w nauczaniu.

Co potrzebujemy do takiej zabawy ?

  • Uczestnicy zabawy powinni mieć do dyspozycji telefon lub tablet z właściwą aplikacją skanowania kodów QR. Przy grach grupowych wystarczy jedno takie urządzenie na grupę.
Jak stworzyć kod QR?

  •   Wystarczy wyszukać generator kodów QR. Osobiście korzystałam z https://www.the-qrcode-generator.com/ . Następnie w generatorze należy wpisać np. pytanie, na które uczniowie mają znaleźć odpowiedź i pobrać je w formie utworzonego kodu QR, teraz tylko wydrukować i gotowe!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz